محصولات پخت نان

محصولات پخت نان و شیرینی در ایران ریشته باستانی دارد و از زمان های قدیم تجهیزاتی برای پخت نان و شیرینی طراحی و ساخته شده .
در تاریخ آمده که مخترع نان سنگک و شکل تنور آن شیخ بهایی از علما و دانشمندان قرن دهم هجری بوده است.
در مورد نان های محلی و سنتی این موضوع به آشکار مشهود هست . امروز با پیشرفت جوامع و ارتقا بهداشت عمومی ماشین آلات مدرن پخت نان و شیرینی طراحی و ساخته می شوند .
که کشور عزیزمون ایران در این راستا جزء کشورهای پیشرو در این زمینه می باشد .
شرکت نان سالم تبریز پخت در سال 1394 در راستا ارتقا کیفیت و کاهش ضایعات نان تاسیس گردید .
با طراحی بروز با دانش بومی توانست در بازار های داخلی و خارجی جایگاه شایسته ی کسب کند .
و به کمک مشتریان توانستیم محصولات کاربردی و مورد نیاز بازار کشور را تامین و با پشتکار کادر مجرب در تولید ماشین آلات پخت نان و شیرینی حرفی برای گفتن در بازارهای جهانی داشته باشد .

تاریخچه نان در ایران چگونه هست ؟

در سرزمین کهن ایران باستان، بر اثر تجربه‌ها و اعمال سلیقه‌ها در طول سالیان دراز ، درست کردن انواع خمیر انواع نان به موجود آمد . در زمان‌های بسیار قدیم، خانواده‌ها و افرادی که با هم زندگی می‌کردند.
مایحتاج زندگی خود را بطور سالیانه و یکجا و بیشتر هم در ایام برداشت محصولا‌ت کشاورزی که بیشتر در پایان فصل تابستان و آغاز فصل پاییز بود، تهیه کرده و در منازل خود نگهداری می‌کردند و به مرور آن را مورد استفاده قرار می‌دادند. محصولات پخت نان امروز توانست نیاز بسیاری از نانوایان کشورمون رو برطرف کند

انواع نان در ایران چند مد هست ؟

نان تافتون، تافتان نان تردی است که از خمیر فطیر یا خمیر «کم ورآمده» پخته می‌شود. نانی است مانند نان ساج که آن را نیز چادرنشینان می‌پزند ولی در تنورهای زیرزمینی هم می‌پزند که به تافتون زنجانی معروف است و نان آذری نیز می‌گویند.
نان لواش، نان نازک تردی است به قطر سه میلی‌متر که از خمیر فطیر یا خمیر «کم درآمده» پخته می‌شود. این نان را نان تنوری یا نان تافتون هم می‌گویند. نانی که از همان خمیر ساخته شده ولی بسیار نازک باشد، نان خانگی می‌نامند که پس از پخت بسیار نازک است.
این نان را نان تنوری هم می‌گویند. نانی را که از همان خمیر ساخته شده ولی بسیار نازک باشد، نان خانگی می‌نامند که پس از پخت بسیار نازک می‌شود.
نان سنگک یا سنگ نانی، نانی است نرم‌تر از لواش با کلفتی ۹ میلی‌متر، که در شهرهای بزرگ متداول است و خمیر آن «درآمده» است، نان سنگک را نان خمیری نیز می‌نامند.
که روی بستری از سنگک‌ها (ریگ) در تنور مسطح طبخ می‌شود. (سنگک: سنگ + ک (ک تصغیر) است). سنگک نانی است که هم‌اکنون فقط در ایران است و به تازگی در کشورهای همسایه نیز رواج پیدا کرده است.
نان بربری نانی است قدری سفت‌تر با ضخامت ۱ تا ۲ سانتیمتر که مانند نان سنگک خمیر آن ورآمده‌است.
نام این نان برگرفته از نام ایل بربر (هزاره) است که در مرز بین ایران و افغانستان زندگی می‌کردند. در اواخر دوران قاجار چند بربر پخت این نان را در تهران آغاز کردند و آن را رواج دادند.(که یکی از شاهان قاجار در سده گذشته در جنوب تهران اسکان داد.)
نان گلک یا گعک شبیه تافتون است اما در داخل خمیر آن سبزی بنام سرموک یا جزغاله استفاده می‌گرده‌اند؛ که به ان بر اساس نوع مواد افزوده نام سرموکی یا نان جزغاله‌ای یا نان قیمه (قلیه نیر می‌گفته‌اند)[۱]
نان روغنی یا نان خشک (خشکه) :از خمیر فطیر درست شده ولی روغن گوسفند هم به آن اضافه کرده‌اند. پس از پخت، خشک و ترد و مثل بیسکویت می‌شود. نان روغنی یا معمولی است که اغلب به آن کنجد می‌زنند، یا شیرین است که در خمیر آن شیره انگور یا شکر می‌افزایند.
نان شیرمال (نان دشتری): نانی است ظریف و زیبا مانند کیک که در روزهای عید می‌خورند.
گُلاج (غلاج)، که مانند نان بربری است ولی کلفتی آن در حدود ۴ سانتیمتر است و در مازندران و گرگان متداول است.
نان تیری: تیری در ایل بختیاری پخته می‌شود که از آرد گندم و آرد است فقط روش پخت آن از تیر و تابه ای محدب بر روی آتش برای پخت آن استفاده می‌شود و بسیار نازک و خوشبو می‌باشد .
نان فطیر:فطیر یکی از نان‌های سنتی ایرانی است که بیشتر در استان‌های زنجان، اردبیل، تبریز، ارومیه، همدان و… استفاده می‌شود که به صورت شیرمال، گردویی ویا پنیری طبخ می‌شود و فوق‌العاده خوشمزه است.
نان فانتزی،نان زیر خاکستر،نان ساجی،نان مشتک بوشهر،نان کلوکی هرمزگان
،نان لاکو
،نان در پاراگو

دستگاه نان سنگک اتوماتیک دوار

دستگاه نان سنگک اتوماتیک دوار
دستگاه نان سنگک اتوماتیک دوار همراه با دستگاه شاطر اتوماتیک سنگک ،تولیدی شرکت نان سالم تبریز پخت ، مدرن ترین ماشین آلات پخت نان سنگک در ایران هست . دستگاه نان سنگک اتوماتیک دوارکاتالوک دستگاه پخت نان سنگک اتومات دوارتماس و مشاورهکارمند شرکت شونیروی انسانی توانمند و پرانگیزه مهم‌ترین سرمایه به‌شمار می‌آید. باور داریم…

دستگاه پخت سنگک نیمه اتومات

دستگاه پخت نان سنگک نیمه اتومات
شرکت صنایع نان سالم تبریز با توجه به نیاز بازار و تنوع محصولات پخت نان، تولید شده توسط شرکت بر اساس نیاز مشتریان دستگاه پخت نان سنگک  نیمه اتومات را طراحی و به بازار عرضه کرد . دستگاه پخت سنگک نیمه اتومات با بهره گیری از تجارب و دانش لازم…

خمیر ریز یا شاطر اتومات سنگک و لواش

شاطر اتومات و خمیر ریز سنگک و لواش
در مرحله اول باید بدانیم شاطر به چه معنی هست شاطر در لغت به معنی زیرک، باهوش، چالاک و چابک است. در گذشته شاطران مردان تندپایی بوده‌اند که به شاه خدمت می‌کرده‌اند. امروزه شاطر به نانوا اطلاق می‌شود، یعنی کسی که در دکان نانوایی نان به تنور زند.شاید علت این…
فهرست